Як не стати жертвою маніпуляцій. Поради психолога

Logo
Головна / Блог / Новини / Як не стати жертвою маніпуляцій. Поради психолога

Жертвою маніпуляцій може стати кожен із нас. Тим паче, коли емоційний стан пригнічений через постійне хвилювання та стрес на фоні війни. Маніпулятором також може бути будь-хто: батьки, друзі, родичі, колеги, знайоми, ЗМІ і ми самі. Кожен другий з нас − несвідомий маніпулятор.

Психологи кажуть, що суть маніпуляцій зводиться до того, щоб викликати у людини страх, сором або почуття провини та використати її у власних цілях. Проте не завжди маніпулятор усвідомлює свої дії − часто люди маніпулюють, тому що не знають, як інакше досягти свого, або бояться і соромляться прямо говорити про потреби. Розбираємося, як працюють маніпуляції, чому ми дозволяємо собою маніпулювати і робимо це самі.

Зараз, коли базові потреби не реалізуються (почуття безпеки, фізіологічний комфорт, прочуття власної значущості, поваги та любові) людина знаходиться в «групі ризику» щодо маніпуляцій, які спрямовані на те, щоб викликати сором, вину або страх.

Навіть, на перший погляд, позивні дії людини можуть бути насправді маніпуляцією, наприклад: благодійність напоказ заради іміджу. Ця маніпуляція апелює до домінантності. Якщо людина демонстративно займається благодійністю, вона показує, що відрізняється від інших. У колективах та організаціях часто використовують такий вид маніпуляції, як корпоративна єдність. Ми команда, ми всі робимо одну справу, у нас одна мета, і байдуже, що робочий графік ненормований тощо.

Як протистояти маніпуляціям?

  1. Протистояти маніпуляціям допомагає адекватна (не завищена) самооцінка. Коли людина реально оцінює себе та свої емоції, вона одразу відчуває певний тиск і може протистояти йому.
  2. Зрозумійте, чого від вас хочуть домогтися: щоб ви відчули вину, сором, діяли певним чином або, навпаки, відмовилися від дій. Відштовхуючись від цього, можна йти далі.
  3. «Холодний розум та емоції». Обдумайте інформацію або пропозицію наодинці. Дайте собі для цього певний час, уникаючи стороннього впливу на вас.

Спочатку на виконання цих пунктів ітиме багато часу, але з кожним разом його буде потрібно все менше.

Людині, яка має низьку самооцінку, мінімум упевненості, не має внутрішнього стрижня, дуже важко розпізнати маніпуляцію. Пам’ятайте, маніпулятор завжди інстинктивно знає, до кого і як можна звертатися. Мабуть, ви помічали, що навіть найжорсткіший маніпулятор веде так себе не з усіма. Просто хтось дає відсіч і викликає цим у нього повагу і відмову від свого задуму, а хтось шкодує, переживає «що про мене подумають», знаходить виправдання у вигляді «ну він така людина» або «це ж близька людина». Тому, повертаючись до початку, все впирається у ваше відношення до себе.

Бережіть себе! Давайте дбати про свій психічний стан разом!

Психолог Лейла Гасанова