ТОП-5 запитань до психологів під час війни

Logo
Головна / Блог / Новини / ТОП-5 запитань до психологів під час війни

За час війни до психологів було безліч запитів. Але є питання, які люди ставлять майже на кожній консультації. Можливо, відповіді на них допоможуть вам упоратися зі своїми емоціями.

  1. Людина взагалі може звикнути до війни?

Так, людина звикає до всього, до війни також. Приблизно за місяць людина звикає і почитає адаптуватися до нових обставин життя. Це допомагає нам вижити.

  1. Які емоції під час війни нормальні, а які ні?

У стані сильного стресу будь-які емоції є нормальними. Незвичною є їхня відсутність. Але важливо правильно спрямовувати свої емоції, наприклад, агресія і роздратування – це потужна емоція, яку можна направити в позитивне русло, а саме: захист своїх прав. Також важливо не дозволяти впадати в апатію, депресію та істерику. У цих станах людина не контролює себе.

  1. Щось дивне відбувається з емоційним станом: піднесений настрій змінюється повним небажанням щось робити. У мене проблеми?

Коливання настрою – це нормальна річ в умовах війни. Слід зауважити, що зараз прояви емоцій загострюються, саме це нас і лякає: замість радості людина відчуває ейфорію, а замість суму сприймає новину з жахом. Важливо виганяти всі ці емоції: хочеться поплакати – плачте, хочеться посумувати – посумуйте. Тільки дайте собі для цього певний час.

  1. Як зрозуміти, що мені час звернутися до психолога?

Якщо людина пів дня має неконтрольований сміх чи сльози і нічого не може робити – це і є «червона лінія», яка свідчить про необхідність терміново звертатися по допомогу до спеціаліста. Пам’ятайте, поки ви можете контролюватися свій психічний стан, ви маєте ресурс, щоб допомоги собі самостійно.

  1. Чи можна допомогти собі у стані стресу до моменту перетину «червоної лінії»?

Для цього людині треба переміститися у стан «тут і зараз», адже мозок намагається охопити велику кількість інформації. Наприклад, людина сидить у безпечному місці та уявляє, як в окупованих містах помирають та страждають люди, відповідно, мозок створює подібні зображення, підвищуючи рівень стресу. Щоб цього не відбувалося, необхідно сконцентруватися на реальності навколо себе. Подивіться, де ви є, коли ви є, що відбувається навколо, опишіть п’ять предметів, щось помацайте. Важливо тактильно відчути, де ви є, і усвідомити, що ви можете робити, щоб покращити ситуацію.

Бережіть себе та близьких. Все буде добре!

Психолог Лейла Гасанова