12 типів депресії: що вам потрібно знати про кожен з них

Logo
Головна / Блог / Новини / 12 типів депресії: що вам потрібно знати про кожен з них

Під “великим наметом” депресії є багато “відтінків сірого”. У цьому матеріалі експерти пояснюють важливі факти про клінічну депресію, сезонні афективні розлади, післяпологову депресію тощо. А ще про те, що депресія може бути легкою чи важкою. Вона може бути короткочасною або хронічною. Особливі обставини, такі як народження дитини або зміна пір року, також можуть викликати симптоми депресії.

Розуміння типу депресії, яку переживає людина, допомагає лікарям визначити лікування. А для людини, у якої діагностовано депресію, може бути корисною інформація про їхній специфічний розлад. «Люди, здається, втішаються, знаючи, що з ними відбувається насправді», — каже Сара Нобл, психіатр з Центру охорони здоров’я імені А. Ейнштейна у США. «У них принаймні є відповідь на те, чому вони відчувають те, що переживають».

Ось що ви повинні знати про різні типи депресії. Якщо ви підозрюєте, що у вас чи у ваших близьких є щось із них, пройдіть обстеження у фахівця з психічного здоров’я. Він може допомогти вам визначити діагноз і підібрати найкращий курс лікування.

Клінічний депресивний розлад

Згідно з діагностичними критеріями, опублікованими Американською психіатричною асоціацією, людина повинна мати принаймні п’ять симптомів, які зберігаються протягом двох тижнів або довше, аби їй поставили діагноз “клінічний депресивний розлад”. Ці симптоми можуть включати почуття смутку, порожнечі, нікчемності, безнадійності та провини; втрату енергії, апетиту або інтересу до приємних занять; зміну звичок сну; думки про смерть і самогубство. Проте більшість випадків добре піддаються лікуванню.

Клінічний депресивний розлад має два підтипи: «атипову депресію» і «меланхолійну депресію». Люди, які належать до першої категорії, як правило, багато сплять і їдять. Вони емоційно реактивні і дуже тривожні, пояснює доктор Ноубл. Люди з останньої категорії мають проблеми зі сном і схильні розмірковувати над думками, пов’язаними з почуттям провини, каже вона. Молоді люди, як правило, мають атипову депресію, а меланхолічний тип частіше спостерігається у літніх людей.

Стійка до лікування депресія

Іноді люди з великим депресивним розладом не реагують на лікування. Навіть після того, як спробували один антидепресант, а потім інший – і, можливо, третій чи четвертий – їх депресія вперто тримається. «Можливо, це генетично, а може, екологічно», – каже доктор Ноубл. «Їхня депресія просто стійка».

Допомога людям подолати резистентну до лікування депресію починається з ретельного обстеження, щоб забезпечити правильний діагноз і виявити інші психіатричні та медичні причини їх симптомів. Пацієнтів консультують щодо правильного дозування та тривалості лікування. Якщо ліки не працюють, лікарі спробують перейти на подібний препарат або препарат іншого класу. Пацієнти можуть отримати користь від додавання другого антидепресанту з іншого класу і, можливо, іншого типу ліків, наприклад, антипсихотика.

Субсиндромальна депресія

Людину, яка має депресивні симптоми, але не повністю відмічає всі “прапорці” для діагнозу глибокої депресії, можна вважати «субсиндромною». Можливо, у неї три-чотири симптоми, а не п’ять, або, можливо, вона перебуває в депресії тиждень, а не два, пояснює доктор Ноубл.

«Замість того, щоб дивитися на симптоми, я зазвичай дивлюся на функціональність», — каже вона. Чи може пацієнт ходити на роботу і виконувати повсякденні обов’язки? Якщо людина відчуває труднощі, вона все одно може отримати користь від лікування, у тому числі за допомогою ліків, підкреслює фахівець.

Стійкий депресивний розлад

Люди з персистуючим депресивним розладом (PDD) мають поганий, похмурий або сумний настрій у більшість днів і принаймні два додаткові симптоми депресії, які тривають два роки або більше. У дітей та підлітків PDD (також звана дистимія) може бути діагностована, якщо симптоми дратівливості або депресії зберігаються протягом року або більше. «Це може зростати та зменшуватися в інтенсивності, але загалом це низький рівень депресії», – пояснює доктор Ноубл.

Щоб діагностувати цей тип депресії, люди також повинні мати дві з наступних ознак: проблеми зі сном (занадто багато або занадто мало); низький рівень енергії або втома; низька самооцінка; поганий апетит або переїдання; погана концентрація або труднощі з прийняттям рішень; відчуття безнадійності.

Зазвичай PDD вимагає лікування з комбінацією медикаментів та психотерапії.

Передменструальний дисфоричний розлад

До 10% жінок дітородного віку відчувають передменструальний дисфоричний розлад (ПМРР). Ця важка форма ПМС може спровокувати депресію, смуток, тривожність або дратівливість, а також інші екстремальні симптоми за тиждень до менструації.

«Це може бути дуже незручним, заважати та заважати повсякденному житті жінки», — каже Дороті Сіт, доктор медичних наук, доцент психіатрії та поведінкових наук у Школі медицини Фейнберга Північно-Західного університету в Чикаго (США).

Вчені вважають, що такі жінки можуть мати аномальну чутливість до гормональних змін під час менструального циклу. Прийом антидепресантів, зокрема селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну, за два тижні до менструації або протягом місяця може бути дуже ефективним, каже доктор Сіт. Деякі види контрацепції також можуть допомогти. Вчені  з Каліфорнійського університету досліджують використання світлової терапії для покращення якості сну та настрою у жінок із ПМДР.

Біполярна депресія

Різкі перепади настрою та енергії, від піднесення до безнадійності, є ознакою біполярної депресії, яку також називають біполярним розладом або маніакально-депресивною хворобою. Щоб діагностувати цю форму депресії, людина повинна мати принаймні один напад манії. Біполярний розлад зазвичай проявляється в молодому віці. Хоча жінок і чоловіків діагностують в однаковій кількості, дослідження вказують на можливі гендерні відмінності: у чоловіків, схоже, більше маніакальної поведінки; жінки схильні до симптомів депресії. Біполярний розлад зазвичай погіршується без лікування, але його можна лікувати за допомогою стабілізаторів настрою, антипсихотичних препаратів і розмовної терапії.

Хоча необхідні подальші дослідження, нещодавнє дослідження доктора Сіт та його колег свідчить про те, що світлотерапія також може бути потенційним лікуванням біполярної депресії. У порівнянні з тьмяним світлом плацебо, щоденний вплив яскравого світла опівдні може зменшити симптоми депресії та покращити функціонування людей з біполярним розладом, показало дослідження.

Порушення регуляції настрою

Крик і істерика можуть бути ознаками розладів депресії, що розривають настрій (DMDD) — типу депресії, діагностованої у дітей, які не можуть регулювати свої емоції. Інші симптоми включають дратівливість або злий настрій майже кожен день і проблеми в спілкуванні в школі, вдома або з однолітками.

«Це діти з сильними емоційними спалахами, — каже доктор Ноубл. «Вони просто не в змозі стримати свої емоції», тому вони «виконують і діють відповідно до» своїх почуттів.

Наразі DMDD лікують за допомогою ліків, психотерапії та навчання батьків щодо того, як ефективно боротися з дратівливою поведінкою дитини.

Післяпологова (або перинатальна) депресія

Народження дитини приносить величезну радість, але іноді може призвести до післяпологової депресії (ППД), якої вражає кожна четверта жінка і кожен восьмий чоловік. У жінок післяпологова депресія, ймовірно, спровокована гормональними порушеннями, втомою та іншими факторами. У чоловіків це навколишнє середовище, викликане зміною ролей і змінами способу життя, які приходять з батьківством.

Післяпологова депресія може початися в будь-який час протягом першого року після народження дитини, хоча зазвичай вона з’являється незабаром після появи нової дитини. Інтенсивні почуття смутку, тривоги та втоми стають переважаючими і можуть заважати повсякденному життю. Це може спровокувати думки про заподіяння шкоди собі або дитині.

У порівнянні з «дитячим блюзом», який є легким, нетривалим і надзвичайно поширеним станом, що викликає тривожність і депресивні симптоми безпосередньо після народження дитини, PPD зазвичай вимагає лікування антидепресантами та/або розмовної терапії. 

Сезонний афективний розлад

Сезонний афективний розлад (САР) – це повторюваний тип депресії (також відомий як сезонна депресія), який зазвичай виникає восени або взимку. Поряд зі зміною настрою у хворих на САР, як правило, низька енергія. Вони можуть переїдати, спати, прагнути вуглеводів, набирати вагу або відмовитися від соціальної взаємодії.

Жінки та молоді дорослі мають більш високий ризик розвитку САР. Він діагностується після принаймні двох років повторюваних сезонних симптомів. Хоча точна причина неясна, дослідження показують, що це може бути пов’язано з дисбалансом хімічного серотоніну в мозку. Надлишок гормону сну мелатоніну та недостатній рівень вітаміну D також можуть зіграти певну роль.

САР зазвичай лікують щоденною дозою світлової терапії, а іноді й медикаментами.

Розлад настрою, спричинений прийомом хімічних препаратів/речовин

Використання або зловживання седативними препаратами може змінити ваш настрій. Такі симптоми, як тривога та втрата інтересу до приємних занять з’являються незабаром після прийому або зловживанням препарату чи під час відміни.

Речовини, які можуть призвести до такого типу депресії, включають алкоголь (якщо ви п’єте занадто багато), опіоїдні знеболюючі та бензодіазепіни (які діють на центральну нервову систему).

Щоб діагностувати розлад настрою, спричинений речовинами/препаратами, лікарі повинні виключити інші потенційні причини депресії, а депресія має бути достатньо важкою, щоб заважати повсякденній діяльності.

Психотична депресія

Люди з психотичною депресією мають важку депресію, що супроводжується психозом, який визначається як втрата зв’язку з реальністю. Симптоми психозу зазвичай включають галюцинації (бачити чи чути речі, яких насправді немає) і марення (помилкові переконання про те, що відбувається)

Одна з пацієнток доктора Ноубл через два роки після початку лікування зізналася, що у неї був рік, протягом якого вона не їла нічого, що приготував її батько, оскільки думала, що він її отруює. В іншому випадку жінка просто страждала від психотичної депресії, яка не була повністю вилікована.

Лікарі зазвичай призначають разом антидепресанти та антипсихотичні препарати для лікування психотичної депресії.

Депресія через хворобу

Боротьба з серйозними хронічними захворюваннями, такими як хвороби серця, рак, розсіяний склероз та ВІЛ/СНІД, сама по собі може бути депресивною.

Додаючи образу до травми, тепер є докази того, що запалення, пов’язане з хворобою, також може відігравати певну роль у виникненні депресії. Запалення викликає вивільнення імунною системою певних хімічних речовин, які проникають в мозок, що призводить до змін мозку, які можуть викликати або погіршити депресію у певних людей, пояснює доктор Ноубл. За її словами, антидепресанти можуть допомогти продовжити життя та покращити здатність функціонувати, а терапія може допомогти багатьом пацієнтам впоратися з психічними та фізичними захворюваннями.

Переклад та адаптація текстів: Аліна Манасова

Джерела: https://onlinelibrary.wiley.com/journal/15206394

https://www.peertechzpublications.com/index.php/journals/archives-of-depression-and-anxiety

https://www.webmd.com/depression/guide/depression-types