Ненависть, бажання помститися, байдужість. Як не втратитися людяність від час війни

Logo
Головна / Блог / Новини / Ненависть, бажання помститися, байдужість. Як не втратитися людяність від час війни

Повномасштабна війна в Україні принесла багато випробувань та горя: втрата домівки, загибель близьких, вимушена еміграція, інформаційні пастки. Багато хто відчуває спустошеність та апатію, але та є люди, які відчувають гнів, злість та ненависть до ворога. Саме такі почуття лякають українців і наштовхують на думку про небезпеку втрати людяності під час війни.

Ненависть – це прояв злості, а злість – це базова емоція людини. Що робити? По-перше, потрібно визнати і сказати собі, що злість у цій ситуації є нормальною реакцією на ненормальні обставини. Не треба через це відчувати додаткову провину чи намагатися полюбити своїх ворогів. Просто почніть відвертати свою увагу від ситуації, яка викликає ненависть: мінімізуйте перегляд новин, моторошних фото тощо.

Багато українців відчувають бажання помститися своєму ворогу. І це також є нормальний стан в сьогоднішніх реаліях. Помста – це бажання встановити справедливість. Думки про помсту – це не прояв протиправної поведінки, але за умови, що думки не переходять у дії. Тому якщо ви відчуваєте бажання помститися, виконайте техніки дихання або заземлення – це допоможе вам заспокоїтися.

Є інша сторона емоційних станів людини – байдужість абсолютно до всього, тобто відсутність ненавиті і жалю, турбота лише про себе та свою сім’ю тощо. Це також нормальна реакція на ненормальні події. Коли людина у ситуації, де болю забагато, психіка має один механізм – вимикати почуття. Це спосіб вижити. У нас зникають почуття, і ми емоційно німіємо, але це тимчасовий феномен. Тому не слід засуджувати себе через такий своєрідний захист психіки.

Якщо ви відчули, що не в змозі впоратися зі своїми емоціями, не заволікайте та звертайтеся за допомогою до фахівця – психолога або психотерапевта.

Бережіть свій психічний стан!

Лейла Гасанова, психологиня