Як говорити з людиною, яка повернулася з війни

Logo
Головна / Блог / Новини / Як говорити з людиною, яка повернулася з війни

Багато воїнів повертаються зараз додому у відпустку. Здавалося б, це такий бажаний момент, але виявляється, що близькі не знають, як поводитися з тим, хто бачив жахи війни на власні очі. Перш за все, слід зазначити певні моменти:

  • Військовослужбовець далеко не завжди хоче ділитися пережитими емоціями та ситуаціями, тому не варто постійно запитувати, нагадувати, акцентувати увагу на цьому.
  • Військовослужбовець може просто не потребувати таких розмов, і до його вибору важливо ставитися з розумінням.
  • Іноді відкритися чужій людині легше, ніж рідній, тому не слід ображатися, якщо ваш чоловік, син або батько говорить про війну з кимось іншим, а не з вами.

Що ж варто зробити, щоб воїн дійсно відпочив вдома серед рідних людей?

  • Замість «Ти мусиш…», «Я тебе розумію», «Мені тебе шкода», краще говоріть: «Я поруч», «Чим я можу тобі допомогти?»
  • Ставтеся з розумінням до того, що побратими мають вагоме значення в житті військовослужбовця, не дивуйтеся його хвилюванню за їхні життя та його бажанню повернутися на війну.
  • Якщо людина отримала поранення, не варто постійно жаліти її та говорити, як їй не пощастило. Краще підбадьорити, проявити повагу, відзначити внутрішні сили людини.
  • Також дуже важливо оточити воїна приємними речами та враженнями: смачна їжа, прогулянки, спільний відпочинок, зустрічі з друзями та родичами тощо.

Пам’ятайте, що війна вже кардинально змінила наші життя, тож привносити власні зміни свідомо, наприклад, переставляти меблі перед приїздом людини з фронту, може бути недоречно і навіть травматично. Нова обстановка змушуватиме воїна витрачати додаткові сили на адаптацію, замість того, щоб знайти відпочинок та спокій у звичному середовищі зі знайомими ритуалами та звичками.

Бережіть себе та своїх близьких.

Лейла Гасанова, психолог