Прижиттєва згода на донорство органів: як це працює в Україні?

Logo
Головна / Блог / Новини / Прижиттєва згода на донорство органів: як це працює в Україні?
Трансплантологія – це та сфера охорони здоров’я, де однієї лише вправності медиків, технічної оснащеності лікарні та якості медичних препаратів недостатньо. Потрібні донори! Тобто люди, які ще за життя погодилися на вилучення в них органів у разі смерті, або померлі, чиї близькі дали згоду на те, щоб їхній родич став донором.
В Україні посмертне донорство можливе або за згоди родичів, або за прижиттєвої згоди донора. Якщо людина надає прижиттєву згоду, її дані вносять до єдиної електронної бази, доступ до якої мають трансплант-координатори (їх наразі близько 200 в Україні). У разі якщо людині діагностовано смерть мозку, трансплант-координатори звіряють її дані з базою донорів. За умови наявності прижиттєвої згоди починається пошук реципієнтів – людей, які чекають на пересадку серця, печінки, нирки тощо. Далі – власне трансплантація.
В Одесі прижиттєву згоду на посмертне донорство можна підписати:
  • в Одеській обласній клінічній лікарні (контакти трансплант-координатора доступні за посиланням 👉https://utcc.gov.ua/…/knp-odeska-oblasna-klinichna…/);
  • в Одеській міській клінічній лікарні №10 (кафедра урології, ІІ поверх).
Для оформлення згоди потрібні паспорт (до id + витяг з пропискою) та ідентифікаційний код. На момент підписання потрібно бути повнолітнім, дієздатним, психічно та фізично здоровим. У випадку, якщо вже після підписання погляди в людини змінилися, вона може за такою ж процедурою відкликати свою згоду.
Чому механізм прижиттєвої згоди є важливим?
Тому що він демонструє рівень усвідомлення своєї відповідальності за власне тіло, розуміння можливостей системи охорони здоров’я та потреб суспільства.
Україна має кадрову та технічну базу для проведення значно більшої кількості трансплантацій, ніж є сьогодні. Цей напрям стрімко розвивається, створюються потужні лікарські команди, а медзаклади оснащуються спеціальним обладнанням. Готовність людей ставати донорами, а також готовність надавати згоду на донорство за своїх померлих родичів – значить подарувати шанс на одужання для тисяч українців, що чекають на трансплантацію і йдуть з життя, так і не дочекавшись донорського органу.
* На фото – процес операції з пересадки легень від посмертного донора. Операція пройшла у Львові. Реципієнт – 56-річний ліквідатор аварії на ЧАЕС, одинокий батько Олексій Чернишков. Донор – 54-річний чоловік, що помер від інсульту. Завдяки дозволу на донорство, який надали рідні померлого, вдалося в цілому зробити 5 трансплантацій: легень, серця, печінки та нирок.
Безмежна дяка родині донора.