Зміст
Переддіабет, або порушення толерантності до глюкози
Переддіабет – це ранній попереджувальний знак, який проявляється через помірно підвищений рівень цукру в крові, який іноді називають “порушенням толерантності до глюкози”. Переддіабет майже завжди передує діагностиці діабету 2 типу. Люди з переддіабетом зазвичай не мають жодних симптомів, тому стан виявляється, лише якщо лікарі перевіряють рівень глюкози в крові. Переддіабет діагностується, якщо показник рівня глюкози в крові знаходиться в межах 5,5 до 7,1 ммоль/л.
Симптоми переддіабету:
Переддіабет не має чітких симптомів. У деяких людей можуть спостерігатися захворювання, пов’язані з резистентністю до інсуліну, такі як синдром полікістозу яєчників та посилена пігментація шкіри, що передбачає розвиток темних, товстих і часто оксамитових ділянок шкіри. Це зміна кольору зазвичай відбувається навколо ліктів ,колін, шиї, пахви, суглобів.
Якщо у вас діагностовано переддіабет, важливо проконсультуватися зі своїм лікарем, якщо у вас виникли:
- підвищена спрага
- посилене сечовипускання, особливо вночі
- втома
- нечіткий зір
- виразки або порізи, які не загоються
Причини розвитку переддіабету
Коли ви їсте, підшлункова залоза виділяє гормон, який називається інсуліном, щоб клітини вашого тіла могли приймати цукор з крові та зберігати його в інших клітинах для отримання енергії. Ось так інсулін допомагає знизити рівень цукру в крові. У випадку переддіабету клітини не реагують належним чином на інсулін. Це називається інсулінорезистентністю.
Причини резистентності до інсуліну незрозумілі. За даними зроблених досліджень переддіабет тісно пов’язаний із факторами способу життя та генетикою.
Люди, які страждають від надмірної ваги та малорухомості, мають підвищений ризик розвитку переддіабету.
Фактори ризику переддіабету
- Надмірна вага або ожиріння (індекс маси тіла 25 і вище)
- Вік більше 45 років
- Наявність батьків, брата або сестри з діабетом 2 типу
- Фізично активність менше 3 разів на тиждень
- Гестаційний діабет в анамнезі або народження дитини, яка важила більше 4,5 кг
Як діагностувати переддіабет?
Для точного діагнозу лікареві потрібно буде зробити аналіз крові.
Результати можуть відрізнятися залежно від типу тесту. Для найбільш точного діагнозу, вам слід пройти один і той же тест двічі. Прилади, що вимірюють рівень глюкози, такі як тест -смужки, не використовуються для діагностики. Натомість ваш лікар застосує один або два з цих тестів:
Тест на гемоглобін A1c ( глікозильований гемоглобін)
Тест на гемоглобін A1c, який також називають тестом A1c або тестом на глікозильований гемоглобін, вимірює ваш середній рівень цукру в крові за останні два-три місяці. Цей тест не вимагає голодування і може бути зроблений у будь-який час.
Значення A1c від 5,7 до 6,4 відсотків є діагностичним для діабету. Для підтвердження результатів рекомендується другий тест A1c. Чим вище А1с, тим вищий ризик того, що ваш переддіабет переросте у діабет 2 типу.
Тест на вміст глюкози в плазмі натще
Під час тесту ваш лікар попросить вас голодувати протягом восьми годин або протягом ночі. Перш ніж їсти, медичний працівник візьме зразок крові для дослідження.
Рівень цукру в крові від 5,5 до 7,1 ммоль/л свідчить про переддіабет.
Пероральний тест на толерантність до глюкози
Цей тест також вимагає голодування. Ваш лікар двічі перевірить рівень глюкози в крові, один раз на початку прийому, а потім через дві години після того, як ви вип’єте солодкий напій.
Якщо рівень цукру в крові становить 7,8-11.1 мг / дл через дві години, то тест вказує на переддіабет.
Лікування та засоби попередження
Лікування переддіабету також можна вважати профілактикою діабету 2 типу. Якщо ваш лікар діагностує у вас переддіабет, він порекомендує певні зміни способу життя. Дослідження під назвою “Програма профілактики діабету” показало зменшення симптомів у приблизно 58 відсотків людей, які продовжували робити зміни впродовж тривалого часу.
Найпоширенішими способами лікування переддіабету є:
- дотримання дієти, багатої клітковиною
- регулярні фізичні вправи
- зменшення ваги
- прийом ліків, якщо це призначив лікар
Деякі люди, які страждають на цукровий діабет, вирішують застосовувати додаткові та альтернативні методи для лікування свого стану. Лікування такими методами може включати прийом харчових добавок, медитацію та голковколювання. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем перед початком будь-якого лікування, оскільки воно може взаємодіяти з вашими ліками.
Багато досліджень свідчать, що дієта з низьким вмістом вуглеводів покращує контроль рівня глюкози в крові, зменшує резистентність до інсуліну та вагу. Багато людей вважають споживання вуглеводів 21-70 грамів на день дієтою з низьким вмістом вуглеводів, але стандартного визначення не існує. Згідно зі статтею, зниження рівня вуглеводів може допомогти хворим на цукровий діабет 2 типу, але більшість даних отримані з короткотривалих досліджень, і хоча це не стосується конкретно переддіабету, може бути справедливо припустити, що те саме стосується і хворих на переддіабет.
Дієти з низьким вмістом вуглеводів можуть не рекомендуватися людям із високим рівнем холестерину, захворюваннями нирок або серця. Поговоріть зі своїм лікарем, перш ніж вносити серйозні зміни у свій раціон.
Ускладнення
Якщо ви не отримуєте лікування, переддіабет може перерости у діабет 2 типу та інші захворювання, такі як:
- хвороба серця
- інсульт
- пошкодження нервових закінчень
- ураження нирок
- проблеми з зором
- пошкодження стопи, при якому поганий кровотік може призвести до ампутації
- шкіряні інфекції
- проблеми зі слухом
- Хвороба Альцгеймера
Хороша новина полягає в тому, що переддіабет є оборотним при тривалих змінах способу життя.
- Вживайте більше риби з омега-3 жирними кислотами, такими як лосось і тунець, овочі, фрукти, продукти з високим вмістом клітковини, такі як цільнозернові продукти.
- Вживайте менше: продуктів з натрієм ( не біль ніж 1500 мг натрію на добу),
- алкоголю ( обмежтеся одним напоєм на день), продуктів з додаванням цукру та нездорових жирів.
Одне дослідження показало, що зниження ваги від 5 до 7 відсотків значно знижує ризик діабету. Ті, хто брав участь у дослідженні, дотримувались дієти з низьким вмістом жиру та калорій та виконували вправи протягом 30 хвилин п’ять разів на тиждень.
Ви можете зменшити ризик розвитку діабету, регулярно займаючись фізичною активністю. Рекомендується тридцять хвилин будь-якої активності, яка піднімає серцебиття до цільового показника, наприклад, ходьба, плавання.
Способи включення фізичної активності у свій щоденний графік:
- катання на велосипеді на роботу
- ходити пішки, а не їздити на міському транспорті
- відвідування спортзалу
- участь у рекреаційних видах спорту з командою