Все про вакцинацію

Що входить до складу вакцини?

Logo
Головна / Все про вакцинацію / Що входить до складу вакцини?

До складу вакцин входять ослаблені віруси чи бактерії, або ж тільки антигени збудників інфекцій.
Антигени є частиною мікроорганізмів, які активують імунну систему. Антигени у вакцинах отримують з самих мікроорганізмів. На фармацев- тичному підприємстві ці мікроорганізми послаблюють або вбивають, щоб вони не могли викликати захворювання. Хоча вакцини містять лише не- значну частину антигенів, з якими діти стикаються щодня, вони сприяють виробленню антитіл, які необхідні для боротьби з захворюваннями, проти яких їм було зроблено щеплення.

Консерванти і стабілізатори використовуються для збереження дієвості вакцини і захисту її від забруднення. Один з найвідоміших консервантів тіомерсал через вміст етилртуті бездоказово пов’язували з розвитком аутизму в дітей. Хоча з 2011 року тіомерсал вилучено з більшості вакцин, рівень захворювання на аутизм стрімко зростає. Дослідники не знають точно, що викликає аутизм. До факторів ризику можна віднести екологічні проблеми, передчасні пологи, немолодий вік батьків і малий інтервал між пологами. Проте вакцинація до цього переліку не входить.

Зазначимо, що кількість етилртуті у вакцині, в якій досі використо- вується цей консервант (багатодозові вакцини проти грипу), набагато менша, ніж у багатьох продуктах харчування, які споживають люди. На- приклад, у бутерброді з тунцем у п’ять разів більше ртуті, ніж у вакцині проти грипу. А дитина, що перебуває винятковому на грудному вигодову- ванні протягом шести місяців, споживає у 15 разів більше етилртуті, ніж міститься в одній дозі вакцини проти грипу.

У деяких дитячих вакцинах використовується мізерна кількість солей алюмінію, і вони абсолютно безпечні. Алюміній – найпоширеніший метал у земній корі. Він завжди присутній у питній воді, ґрунті і навіть у повітрі. Фрукти, овочі, горіхи, борошно, крупи, молочні продукти, дитячі суміші і навіть грудне молоко – всі вони містять певну кількість алюмінію. Ви користуєтеся дезодорантами? Цей метал присутній і в них. Солі алюмінію додають у вакцини, оскільки вони посилюють відповідь імунної системи на вакцину. Вони безпечно використовуються вже кілька десятиліть. Завдя- ки солям алюмінію для деяких інактивованих вакцин можна зменшити кількість бустерних (ревакцинальних) доз, які слугують для формування адекватної імунної відповіді в організмі.

Невелика кількість формальдегіду використовується для стерилізації вакцинної рідини, щоб під час уколу в організм дитини не потрапили сторонні інфекції на зразок бактерії стрептокока. Проте слід пам’ятати, що формальдегід потрапляє в організм людини і природним шляхом. Він міститься у дитячому шампуні, паперових рушниках, туші для вій або ки- лимовому покритті. Тож невелика кількість цієї речовини у вакцинах не повинна викликати занепокоєння.

Тематичні публікації