Все про вакцинацію

Вакцинація та COVID-19

Logo
Головна / Все про вакцинацію / Вакцинація та COVID-19

Вакцинація та COVID-19

Пандемія коронавируса поставила багато звичних процесів на паузу. Але лікарі стверджують, що, крім коронавируса, нам кожен день загрожують і інші, часом навіть більш небезпечні, інфекції. Частина з них ми забули завдяки систематичній вакцинації. Для багатьох вакцинація в період пандемії стала не першочерговою справою. Але лікарі стверджують, що вакцинуватися в період пандемії можна і потрібно, більш того – деякі вакцини можуть запобігти тяжким ускладненням коронавирусной інфекції.

У період пандемії сильний імунітет особливо важливий. Чи не стане вакцинація додатковим навантаженням на імунну систему?

Що таке пандемія? Це великий спалах якоїсь інфекції одночасно в декількох, або багатьох, точках світу. З урахуванням того, що інфекційних агентів дуже багато, і вірусних і бактеріальних, масова небезпека зараження одним з них абсолютно не скасовує можливості інфікуватися іншими.

Більш того, якщо ми говоримо про коронавирусну інфекцію, то можливе одночасне інфікування і грипом, і COVID-19, причому перебіг такої мікст-інфекції значно важче, ніж ізольований грип або COVID-19.

Важливо так само відзначити, що COVID-19 може спровокувати розвиток важкої пневмонії, джерелом якої часто служить пневмокок, від якого існує перевірена ефективна вакцина. Вакцинація запобігає можливість зараження і, отже, саму хворобу, а це незаперечна користь для людини завжди!

Була інформація, що ті, хто щеплений БЦЖ, легше переносять коронавірус. Чи може щеплення полегшити перебіг коронавируса?

Щодо перебігу COVID-19 є дуже багато інформації, – на жаль, не завжди достовірна. У випадку з даними про БЦЖ вакцинації і більш легкому перебігу COVID-19, на жаль, була некоректно обрана група для статистичного аналізу, і подальше вивчення цього факту не підтвердило. Однак безперечними є дані про те, що БЦЖ запобігає розвитку важких форм туберкульозу, таких як туберкульозний менінгіт або туберкульоз кісток, що обґрунтовує важливість своєчасної вакцинації дітей цим щепленням.

Що буде, якщо зробити щеплення на тлі прихованого перебігу коронавируса або інфікуватися коронавірусів через кілька днів після щеплення? Чи не стане це додатковим навантаженням на імунітет?

Будь-яке інфікування без клінічних проявів не є хворобою. Лікарі лікують хворих, а не хвороба. Теж і з вакцинацією: абсолютно неважливо, з якими мікроорганізмами ви живете в симбіозі (без клінічних проявів), якщо ви відчуваєте себе здоровим, і немає ніяких проявів хвороби (висока температура, ознаки інтоксикації, загострення хронічних захворювань і так далі), і ви можете абсолютно безпечно вакцинуватися. Навіть якщо ви перебуваєте в інкубаційному періоді (це той час, який необхідно збудника після потрапляння в організм людини для розмноження в такій кількості, щоб викликати прояви хвороби), і, не знаючи про це, будете вакциновані, то ваш організм після вакцинації відреагує на розвивається хвороба точно так же, як якщо не було ніякої вакцинації. У той же час, якщо ви інфіковані, наприклад, кір, і вас вакцинують від кору, то хвороба, чи не розвинеться, або буде протікати помітно легше.

Від чого зараз потрібно прищепити дітей, і які щеплення потрібні зараз дорослим?

Дітей потрібно прищеплювати в період пандемії так само, як і в період до пандемії. Всі щеплення, які є в календарі щеплень, потрібно зробити. Більш того, з урахуванням наближення сезону грипу дуже важливо провести вакцинацію і від грипу, при цьому і вакцина «ваксигрип» і «джісіфлю», які є на нашому ринку, однаково безпечні та ефективні.

Що стосується дорослих, – безумовно, дуже важлива вакцинація від грипу! Людям пенсійного віку і тим, у кого є хронічні захворювання легенів, порушення імунного статусу (клінічно підтверджені), рекомендовано отримати щеплення від пневмокока, яка перешкоджає розвитку важкої пневмонії та менінгіту.

Чи потрібно зараз попередньо здавати ПЛР на коронавірус, чи якісь інші аналізи перед вакцинацією? Чи можна зробити це вдома?

Вакцинація в період пандемії нічим не відрізняється від звичайної вакцинації. Ви записуєтеся на прийом до сімейного лікаря або педіатра, краще попередньо зателефонувати і уточнити всі моменти, і після опитування і поверхневого огляду отримуєте свою дозу вакцини.

Гіпотетично можна зробити цю процедуру вдома, але в офіційних протоколах і наказах міністерства охорони здоров’я чітко прописані вимоги і умови для проведення вакцинації, одним з яких є «вакцинальний кабінет». Це зроблено для того, щоб можна було створити однаково безпечні та ефективні умови вакцинації для пацієнта і подальшого за ним спостереження.

Тематичні публікації