Все про вакцинацію

Відповіді на найбільш розповсюджені питання батьків

Logo
Головна / Все про вакцинацію / Відповіді на найбільш розповсюджені питання батьків

Зміст

Чи безпечно робити щеплення новонародженим дітям?

Так, це безпечно і дуже важливо. Матка вагітної жінки являє собою стерильне середовище. У навколоплідній рідині немає бактерій, мікроор- ганізмів, вірусів чи бактерій. Проте вже за кілька хвилин після народження дитина стикається з тисячами бактерій і вірусів, деякі з яких можуть викли- кати захворювання, незворотні наслідки або навіть смерть.

Оскільки в організмі новонароджених є материнські антитіла, протягом декількох місяців малюки мають імунітет до деяких захворювань. Однак це не стосується туберкульозу, дифтерії, кашлюку, поліомієліту, правця, гепа- титу В або Хіб-інфекції. Якщо невакцинована дитина зіткнеться з однією з цих інфекцій, її організм не зможе самотужки її побороти. Але у ново- народжених та немовлят, які пройшли вакцинацію в перші місяці життя, розвивається захисна імунна відповідь, яка не дозволяє хвороботворним бактеріям потрапляти в систему кровообігу і завдавати шкоди. Вакцинація є так само безпечною для немовлят, як і для дітей старшого віку.

Чи може вакцинація послабити імунну систему дитини?

Ні. Дослідження різних специфічних антитіл показують, що імунна система здатна реагувати на дуже велику кількість антигенів, які містяться в різних вірусах і бактеріях. За оцінками вчених, вакцинація дитини від 11 інфекційних захворювань одночасно запускає в дію лише 0,1% потенційних можливостей імунної системи. Оскільки клітини постійно поновлюються (імунна система здатна виробляти близько 2 мільярдів клітин на день), вакцина не може пригнітити навіть частину імунної системи. Це означає, що імунна система здатна виробляти стільки клітин, скільки їй необхідно.

До того ж, сучасні вакцини містять значно менше імунологічних ком- понентів (антигенів), ніж вакцини старого покоління. Тож незважаючи на те, що сьогодні діти отримують більше щеплень, ніж раніше, вони отриму- ються меншу кількість імунологічних компонентів, антигенів.

Хто надасть гарантії, що у дитини не буде побічних ефектів після введення вакцини?

Ніхто не може гарантувати, що у дитини не виникне побічних реак- цій на вакцину чи на будь-який інший медичний препарат. Щеплення неживими вакцинами може викликати підвищення температури, а також почервоніння, біль або подразнення в місці уколу в перші 72 години після введення. Реакція ж на живі вакцини є відтермінованою в часі (зазвичай вона виникає з 7 по 21 день після вакцинації) і виглядає як легкі симптоми захворювання (наприклад, короподібний висип та збільшення лімфовуз- лів після щеплення КПК чи вітрянкоподібний висип після вакцинації від вітряної віспи). Всі перераховані явища не несуть небезпеки для здоров’я дитини, не потребують специфічного лікування та минають самостійно.

Серйозні ж побічні реакції на щеплення є дуже рідкісним явищем. Наприклад, з частотою приблизно 1 випадок на 1 мільйон введених доз вак- цини може спостерігатись анафілактичний шок: системна алергічна реакція негайного типу. Саме тому в кожному кабінеті щеплень є всі необхідні медикаменти для надання першої медичної допомоги. Зауважимо, що АШ може виникнути і у випадку вживання будь-яких ліків чи навіть їжі, тож з цієї точки зору введення вакцини в медзакладі є набагато безпечнішим за прийом ліків вдома.

Проте важливо розуміти, що у випадку вакцинації доведена і всеохо- плююча користь значно переважає над мінімальними вірогідними ризи- ками. Крім того, майже все, що роблять люди, пов’язано з тим чи іншим ризиком. Наприклад, щороку в Україні чимало людей отримують травми та навіть гинуть, послизнувшись у ванній, при потраплянні їжі у дихальні шляхи, від удару блискавки тощо.

Однак мало хто вважає, що вживання їжі, купання у ванній або про- гулянки на вулиці в дощовий день становлять небезпеку. Ми зазвичай навіть не замислюємося про ці ризики, тому що вони надзвичайно малі. Отже, поки у світі існують захворювання, які можна попередити вакци- нами, батьки не повинні ризикувати здоров’ям та життям своїх дітей, відмовляючись від щеплень.

Наскільки безпечно робити кілька щеплень в один день?

Наукові дослідження, в ході яких вивчалися наслідки одночасного введення різних комбінацій вакцин, показали, що рекомендовані вакцини однаково ефективні як в комбінації, так і окремо, і що такі комбінації не не- суть підвищеного ризику розвитку побічних реакцій. Єдине чого повинен дотримуватися медичний працівник в такому випадку – не робити більше одного уколу в одне і те ж місце. Це дозволить уникнути дискомфорту у місці введення вакцини.

Проведення декількох щеплень під час одного візиту до лікаря має дві практичні цілі. По-перше, дитина отримує захист якомога раніше в уразливі перші місяці життя. По-друге, кількість візитів до лікувального закладу зменшується. Це менш травматично для дитини і дозволяє батькам заощадити час.

Чи можна вакцинувати хронічно хвору дитину?

Хронічні хвороби, такі як бронхіальна астма, цукровий діабет і не- врологічні розлади, не є абсолютним або постійним протипоказанням для вакцинації. Діти із затримками фізичного розвитку, а також діти з хронічними хворобами потребують вакцинації навіть більше, ніж інші, оскільки їх організм більш уразливий і сприйнятливий до різних інфек- ційних захворювань.

Крім того, вони проводять більше часу в медичних установах і частіше контактують з інфікованими пацієнтами.

Тематичні публікації