Інтернатура – поширені питання

Головна / Медичним працівникам / Лікарям / Інтернатура / Інтернатура – поширені питання

Зміст

Покрокове роз’яснення щодо зарахування випускників, які навчалися за державним замовленням, до інтернатури

МОЗ України надає роз’яснення щодо зарахування до інтернатури випускників, які навчалися за державним замовленням.

До 2017 року студенти-медики бюджетної форми навчання проходили навчання в інтернатурі за направленням від університету. Заклад вищої освіти (ЗВО) обов’язково працевлаштовував студента, що забезпечувало проходження інтернатури, і студент після цього 3 роки відпрацьовував.

З 2017 року випускники закладів вищої освіти медичного спрямування вільні у виборі місця роботи відповідно до частини першої статті 64 Закону України «Про вищу освіту», крім випадків, передбачених цим Законом. Тобто ЗВО не зобов’язані працевлаштовувати студента, а сам студент самостійно обирає перше місце роботи і проходження інтернатури. Водночас, відповідно до статті 26 Закону України “Про вищу освіту”, університет сприяє працевлаштуванню студента.

Студенти-медики, які навчалися на бюджетній формі навчання, можуть або скористатись можливістю розподілу, або знайти самостійно місце працевлаштування з проходженням інтернатури.

Бази стажування лікарів (провізорів) – інтернів

Бази стажування лікарів (провізорів) – інтернів — це базові установи та ЗОЗ, які використовуються з метою первинної спеціалізації випускників вищих медичних (фармацевтичних) закладів освіти.

Це можуть бути обласні, міські і центральні районні лікарні, міські та обласні дитячі лікарні, пологові будинки, диспансери, лікарні, підпорядковані іншим відомствам, клініки науково-дослідних інститутів, діагностичні центри, бюро судово-медичної експертизи, установи і заклади санітарно-епідеміологічної служби, аптечні заклади тощо, що мають у своєму складі структурні підрозділи, підготовка в яких передбачена навчальним планом та програмою інтернатури з відповідної спеціальності». (п.п. 3.5.1 Положення № 291)

Очна і заочна інтернатура – в чому різниця?

Відповідно до п. 1.1 Положення № 291 спеціалізація (інтернатура) є обов’язковою формою післядипломної підготовки випускників усіх факультетів медичних і фармацевтичних ЗВО, медичних факультетів університетів незалежно від підпорядкування та форми власності, після закінчення якої їм присвоюють кваліфікацію лікаря (провізора) – спеціаліста певного фаху.

Отже, лише після інтернатури особа зможе працювати на посаді лікаря. Навчання в інтернатурі стартує з 1 серпня, його тривалість — 1–3 роки (п.п. 3.2.1 п. 3.2 Положення № 291).

Інтернатура складається з 2 етапів:

 1. Навчання на кафедрах медичних (фармацевтичних) ЗВО, медичних факультетів університетів і закладів медичної (фармацевтичної) післядипломної освіти (очна частина інтернатури).
 2. Стажування в базових установах і ЗОЗ (заочна частина інтернатури).

Інтернатура – це оплачувана послуга чи ні?

Проходження інтернатури може бути як безоплатним, так і на платній основі. Саме від цього залежить характер правовідносин інтерна з базою стажування. Однією з основних відмінностей інтерна за держзамовленням та інтерна на платній основі є те, що інтерн-бюджетник отримує заробітну плату.

Заробітну плату лікарям (провізорам) – інтернам за держзамовленням протягом усього періоду навчання сплачують за свій рахунок бази стажування, у які вони зараховані лікарями (провізорами) – інтернами, або заклад (установа), з яким укладено трудовий договір, у розмірі, установленому чинним законодавством (п. 7.3 Положення № 291).

Термін обробки документів

Загальний термін оформлення з дати прийняття документів від 15 робочих днів (вихідні та святкові дні не враховуються) за умови, що всі документи надані за зазначеними вимогами.

Інтерн-бюджетник

Зарахування до інтернатури здійснюється наказом відповідного органу управління закладом охорони здоров’я. Відповідно до п. 2.3 Положення № 291 підставою для зарахування в інтернатуру є диплом лікаря (провізора) з певної лікарської (провізорської) спеціальності, посвідчення про направлення на роботу за персональним розподілом або довідка про право самостійного працевлаштування.

Чи є трудові відносини?

Згідно з п. 2.2 Положення № 291 зарахування проводиться на посади лікарів (провізорів)- інтернів, тобто з інтерном ЗОЗ (база стажування) укладає трудовий договір, про що робиться відповідний запис до його трудової книжки.

Інтерн-контрактник

Інтернів, які сплачують за своє стажування. Зокрема, на платній основі на підставі договорів проводиться стажування, якщо ці лікарі (провізори) – інтерни (п. 7.10 Положення № 291):

 • закінчили недержавні вищі медичні (фармацевтичні) ЗВО;
 • закінчили державні вищі медичні (фармацевтичні) ЗВО, в яких навчались на умовах контракту;

На відміну від інтерна-бюджетника, інтерна-контрактника не зараховують до штату бази стажування й посаду лікаря (провізора) – інтерна він не обіймає, заробітної плати не отримує. База стажування лише створює необхідні умови для стажування, тобто надає інтерну платну послугу. Про період проходження стажування інтерну-контрактнику надається довідка з закладу – бази стажування, що буде підставою для присвоєння йому звання лікаря-спеціаліста з конкретної медичної спеціальності.

Чи обов’язково відпрацьовувати 3 роки у лікарні після проходження бюджетної інтернатури?

Так, для тих студентів, які підписали відповідну угоду. В іншому випадку студент зобов’язаний відшкодовувати державі вартість навчання.

Де ознайомитися з переліком спеціальностей та строками навчання в інтернатурі випускників медичних і фармацевтичних вищих навчальних закладів?

За посиланням

Яка форма довідки про навчання за державним замовленням?

Форма довідки видається закладами вищої освіти.

А якщо я офіційно в декреті, я можу оформити інтернатуру, але вийти на роботу після закінчення декретної відпустки?

Випускники  вищих  медичних  (фармацевтичних) закладів освіти,  які  з  поважних  причин  не  можуть своєчасно,  1 серпня поточного року,  приступити до навчання в інтернатурі, зобов’язані до 15 серпня повідомити про це Головне управління державної служби та  медичних  кадрів  Міністерства   охорони   здоров’я   України,  Департамент охорони здоров’я обласної держадміністрації. Випускник може бути зарахований до інтернатури з початку наступного навчального року з дозволу  Головного  управління державної служби та медичних кадрів Міністерства охорони здоров’я України. (п. 2.5.п.2.6 Положення № 291)

Чи можна проходити інтернатуру в медустанові Одеської області, якщо я мешканець іншої області?

У разі якщо випускник бюджетної форми навчання самостійно шукає місце роботи:

1) Випускник отримує у ЗВО:

 • Диплом
 • Сертифікат екзамену «КРОК 2»
 • Довідку про навчання за державним замовленням.
 • Повідомляє свій ЗВО про відмову від направлення на роботу письмовою заявою.

2) Самостійно обирає місце роботи та лікарську спеціальність. Для цього звертається до:

 • структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської міської державних адміністрацій;
 • керівників закладів охорони здоров’я.

3) У разі згоди керівника закладу надати місце роботи за обраною лікарськоюї/провізорською спеціальністю зараховується на посаду лікаря-інтерна.

У випадку зарахування на посаду лікаря-інтерна до закладів охорони здоров’я, підпорядкованих МОЗ України, зарахування відбувається наказом структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської міської державних адміністрацій.

Проходження інтернатури за кошти фізичних та юридичних осіб здійснюється, згідно з законодавством, за погодженням МОЗ України, у закладах охорони здоров’я , які підпорядковані іншим міністерствам чи відомствам або ж приватної форми власності  при умові зарахування випускника на посаду  лікаря-інтерна.

Не пізніше 01 серпня приступає до роботи.

Після закінчення інтернатури відпрацьовує 3 роки відповідно до укладеної угоди.

Інтернатура: перехід з бюджетної форми навчання  на контрактну форму.

Перехід з бюджетної форми навчання на контрактну форму навчання в інтернатурі здійснюється з дозволу Міністерства охорони здоров’я України.

Для цього необхідно підготувати і подати  ксерокопії таких документів:

 • заява (на ім’я директора департаменту, в якому ви чітко висловлюєте ваші побажання та пояснення);
 • клопотання від заочної бази на проходження інтернатури;
 • копія диплому;
 • копія паспорту;
 • копія сертифікату Крок-1;-2;
 • копія ідентифікаційного коду;
 • довідка з вузу про навчання на бюджетної основі.

Чи можна змінювати спеціалізацію в інтернатурі?

Зміна спеціальності в інтернатурі може здійснюватись за таких умов:

 • за непрацездатністю, якщо за висновком ЛКК або МСЕК визначено, що лікар (провізор)-інтерн є непрацездатним для проходження інтернатури з даного фаху;
 • за виробничою необхідністю, що потребує згоди лікаря (провізора)-інтерна.

Зміна спеціальності в інтернатурі здійснюється за наказом Міністерства охорони здоров’я України.

Зміна спеціальності «Медико-профілактична справа» на спеціальності «Лікувальна справа» та «Педіатрія», і навпаки, може здійснюватись тільки за згодою Міністерства охорони здоров’я України на підставі клопотання управління охорони здоров’я обласної державної адміністрації.

Якщо навчання проходило на бюджетній основі та було направлення на роботу, чи обов’язково проходити подальшу інтернатуру за направленням?

Якщо ви навчалися за рахунок державного бюджету, вам видали направлення на роботу і по закладу видано наказ про призначення вас як лікаря-інтерна за направленням, вам необхідно проходити інтернатуру та відпрацювати 3-и роки в закладі, що вказаний у вашому направленні.