Агресія – це поведінка, яка спричинює шкоду іншим людям або самій людині. Агресія проявляється у побитті інших людей, у вербальних образах, погрозах, ворожих насмішках, жартах, а також містить непрямі форми фізичної та вербальної агресії (бойкот, ворожа міміка та жестикуляція). Останнім часом увагу дослідників привертає нова форма агресії – «кібертретирування» (cyberbullying), під яким розуміють розсилання повідомлень агресивного та образливого характеру з використанням нових інформаційних та комунікаційних технологій (інтернет, мобільний телефон).
Що впливає на агресивну поведінку?
- Індивідуально-психологічні особливості: темперамент, характер, самооцінка, стан центральної нервової системи
- Соціально-психологічні фактори: стиль виховання в сім’ї, вплив оточуючих тощо.
Причини агресивної поведінки у дітей:
- Захворювання центральної нервової системи;
- Відсутність базової довіри до світу, переживання страху та фрустрації;
- Недорозвиток комунікативної мовленнєвої функції;
- Незадоволеність потреби у визнанні ровесниками та дорослими;
- Невміння адекватно виражати негативні емоції;
- Невміння взаємодіяти конструктивно у конфліктних ситуаціях з ровесниками та дорослими тощо
Види та форми агресивної поведінки
- Фізична агресія – використання фізичної сили проти іншої особи.
- Вербальна агресія – вираження негативних почуттів як через форму (крик, виск), так і через зміст словесних відповідей (прокляття, погрози).
- Непряма агресія, яка обхідним шляхом спрямована на іншу особу або ні на кого не спрямована.
- Роздратування – готовність до прояву негативних почуттів при найменшому порушенні (запальність, грубість).
- Негативізм – опозиційна манера в поведінці від пасивного опору до активної боротьби проти сталих звичаїв і законів.
- Образа – заздрість і ненависть до оточуючих за реальні та вигадані дії.
- Підозрілість – в діапазоні від недовіри і обережності щодо людей до переконання в тому, що інші люди планують і завдають шкоди.
- Почуття провини – виражає можливе переконання суб’єкта в тому, що він є поганою людиною, що спричинює зло, а також відчуває докори сумління.
Як боротися з агресією?
Дієвою у боротьбі з aгpeciєю може бути спроба перервати ланцюг “агресія-агресія” i вивчити, що цьому сприяє, а також визначити альтернативні способи виходу з конфліктних ситуацій.
Виділимо деякі моменти:
- Фізичні вправи та свіже повітря — найкращий спосіб розслабитись, перше й основне, що згадують усі без винятку фахівці. Можна вийти на вулицю та пройтись у швидкому темпі. Якщо є така можливість, можна піднятись і спуститись пішки по сходах на кілька поверхів, або просто зробити кілька глибоких вдихів біля вікна.
- Візуалізація. Якщо ви знаходитеся в стані агресії, рекомендується звичайними олівцями заштрихувати аркуш паперу, розірвати аркуш або побити спортивну грушу.
- Почуття гумору. Якщо ви маєте добру уяву, можна представити собі порушника вашого душевного спокою в якій-небудь комічній ситуації, кумедному вигляді або безглуздій позі.
- Аналітичне мислення. Для людей, які мислять раціонально, аналітичне відтворення події, що відбулась, може бути корисним, адже, осмисливши свої помилки під час бесіди, вони не допустять подібного в майбутньому. Але головне — не зациклюватись на негативних моментах і не «накручувати» себе.
Слід розуміти, що прояв агресії, яка школить не лише оточуючим, а й вам, – ознака низької емоційної саморегуляції. В такому випадку людині важко контролювати себе в пориві гніву, тому слід звернутися до психолога, щоб навчитися безконфліктному спілкуванню та регуляції емоційного стану.
Бережіть свій психічний стан та будьте здорові!