Психічне здоров’я

Інтернет-залежність

Logo
Головна / Психічне здоров’я / Інтернет-залежність

Інтернет прийшов у наше повсякденне життя не так давно, але вже встиг стати невіддільною його складовою і створити чимало проблем. Сьогодні вчені все частіше говорять про інтернет-залежність і прирівнюють її до страшних недугів. Людина, яка забагато часу приділяє віртуальному життю, втрачає можливість розвивати реальне: у неї зникають друзі, не вистачає часу на розвиток кар’єри та спілкування з членами сім’ї. Як і з будь-якою хворобою, з одержимістю гаджетами краще боротися на початкових стадіях.

Інтернет-залежність

Інтернет-адикція (від англ. addiction – схильність, звичка) – це нав’язливе прагнення до застосування інтернету, його надмірне використання та проведення великої кількості часу в мережі.

Інтернет-залежність — психічний розлад, нав’язливе бажання вийти в Інтернет і хвороблива нездатність вчасно відключитися від нього. Це явище може спричинити стан, у якому людина фокусуватиметься на віртуальному, а не реальному світі.

Класифікація і різновиди інтернет-зележності

 • інформаційна перезагрузка – постійний перехід між сторінками, часто без жодної мети;
 • пристрасть до віртуальних знайомств – хворобливе захоплення листуванням та сайтами знайомств, значне переважання останніх над живим спілкуванням;
 • ігрова залежність;
 • нав’язливе бажання заробити в мережі – участь у онлайнових фінансових операціях. Це можуть бути гра на гроші, інтернет-магазини, аукціони, Форекс тощо;
 • кібергсексуальна захопленість— постійне користування порносайтами;
 • постійне коментування записів у соцмережах.

Симптоми інтернет-залежності

 1. Час, який ви проводите у мережі.Це перше, що повинно привернути увагу. Якщо ви проводите в інтернеті понад 5 годин (не рахуючи виконання робочих завдань), то потрібно починати бити на сполох. Невинне гортання стрічки новин у соцмерехаж та постинг безглуздих Stories дуже швидко переростають у відмову від реального життя та спілкування. Людина з інтернет-залежністю може проводити в мережі близько 20 годин, забуваючи про здоровий сон та їжу.
 2. Перевага віртуального життя над реальним.Залежні від інтернету люди відмовляються зустрічатися з друзями, не мають інтересів поза комп’ютером чи телефоном, відмовляються від кар’єри та втрачають цікавість до соціального життя.
 3. Агресивність.Люди з інтернет-залежністю дуже дратівливі: вони агресивно ставляться до тих, хто намагається відволікти їх від гаджета та часто вступають у конфлікти з оточуючими людьми.
 4. Байдужість.Інтернет залежні часто забувають піклуватися про себе, їм байдуже на власний зовнішній вигляд та здоров’я. Тому вони можуть навіть не дотримуватися елементарних правил особистої гігієни.

Інтернет-залежність

Діагностика інтернет-залежності

Кімберлі. Янг діагностує інтернет-адикцію на підставі п’яти і більше позитивних відповідей, що характеризують поведінку людини за останній рік. При цьому вона фокусує увагу на залежності саме від інтернету, а не на більш загальній комп’ютерній залежності:

 1. Чи почуваєте ви себе стурбованим інтернетом (чи думаєте Ви про попередній он-лайн сеанс і чи смакуєте наступні)?
 2. Чи відчуваєте Ви потребу збільшити тривалість перебування в мережі?
 3. Чи були у Вас безуспішні спроби контролювати, обмежити чи припинити використання інтернету?
 4. Чи почуваєте Ви себе втомленим, пригніченим чи роздратованим, коли намагаєтесь обмежити або припинити користування інтернетом?
 5. Чи перебуваєте Ви он-лайн більше ніж планували?
 6. Чи були у Вас випадки, коли Ви ризикували одержати проблеми на роботі, в навчанні чи особистому житті через захоплення інтернетом?
 7. Чи траплялось Вам брехати членам родини або іншим людям, щоб приховати час перебування в мережі?
 8. Чи використовуєте Ви інтернет для того, щоб відволіктись від проблем чи поганого настрою?

Людина вважається інтернет-залежною у разі п’яти чи більше позитивних відповідей на ці запитання.

Що допоможе побороти  інтернет-залежності

Якщо ви виявили у себе декілька описаних вище симптомів, то краще відразу приступити до лікування своєї залежності. Для тих, у кого ці ознаки проявляються ще не надто яскраво, теж не варто зволікати. Тому, коли у вас безперервно рука тягнеться до гаджета і ви боїтеся пропустити щось дуже важливе у віртуальному світі, краще провести профілактику, аніж запустити захворювання.

Інтернет-залежність

 1. Розвантажувальні дні.(Або хоча б години). Відкладіть телефон, не вмикайте комп’ютер, вимкніть повідомлення на смарт-годиннику. Здається, що це дуже важко і ви не зможете провести так цілий день. Тому починайте з декількох годин. Зробіть, наприклад, свій вечір вільним від інтернету та присвятіть його сім’ї чи улюбленому заняттю. З часом ви зрозумієте, що нічого цікавого не пропускаєте в мережі, проте дещо варто надолужити у реальному житті.
 2. Насичене дозвілля.Коли ви проводите свій вільний час на дивані, інтернет допомагає побороти нудьгу, але це не приносить вам ніякої користі. Намагайтеся зробити своє дозвілля насиченим, щоб, по-перше, у вас не вистачало часу на зазирання у соцмережі, а, по-друге, ви отримали яскраві враження та заряд енергії. Якщо у вас не вистачає сили чи фантазії на активний відпочинок, то краще візьміть до рук книгу.
 3. Замініть віртуальне реальним.Якщо ви хочете поспілкуватися з подругою, то запросіть її на прогулянку чи в кафе, а не переписуйтеся цілий день у месенджері. Якщо хочете з кимось познайомитися – згадайте про романтичні дідівські методи, а якщо бажаєте подивитися фільм – запросіть чоловіка/дружину у кіно. Вийдіть за двері будинку та зрозумійте, що реальне життя набагато цікавіше.
 4. Позбувайтеся поганих звичок. Так і хочеться сфотографувати свіжоприготовлений борщ та викласти в мережу, а стрічка ваших Stories з однакових селфі перетворилася у штрих-пунктирну лінію? Подумайте, чи справді людям настільки цікаве ваше повсякденне життя. Позбудьтеся від звички знімати кожен свій крок та жити заради лайків і переглядів у соцмережах. Навіть, коли ви в захваті від приготовленої вами яєчні, залиште фото для власного архіву.

Будьте здорові та бережіть свій психічний стан.

Тематичні публікації