Психічне здоров’я

Психосексуальний розвиток особистості

Logo
Головна / Психічне здоров’я / Психосексуальний розвиток особистості

 

Психосексуальний розвиток людини — це складний процес, який починається в ембріональний період зі статевого диференціювання мозку плоду і закінчується статевою зрілістю.

Стадія остаточного формування репродуктивної системи у дівчат починається у віці 11–14 років і закінчується до 15–17 років повним дозріванням. У юнаків ця стадія починається у віці 15–17 років і закінчується формуванням зрілого чоловіка до 17–19 років.

Саме на підлітковий вік припадають бурхливе фізичне, статеве, психосексуальне, психологічне та соціальне дозрівання. Усі процеси в цей період протікають вкрай нерівномірно і неодночасно. Це проявляється як на міжособистісному, так і на індивідуальному рівнях.

Підлітковий вік — це перехідний вік від дитинства до дорослості і він умовно поділяється на три періоди.

Психосексуальний розвиток особистості

Сексуальність є біологічною основою статі. Це не тільки біологічний інстинкт, а й сукупність біологічних, фізіологічних, психологічних, соціальних особливостей, які роблять одну людину привабливою для іншої. Сексуальність — це важлива складова природного й здорового існування людини та основа людських взаємин. Сексуальність людини виконує декілька функцій, серед яких найважливішими є:

  • відтворення — репродуктивна функція,
  • спілкування — комунікативна функція,
  • насолода — гедонічна функція (тобто насолода заради самої насолоди).

Зигмунд Фрейд визначив тісний зв’язок між сексуальним і розумовим розвитком дитини. Фрейд і його послідовники встановили, що кожна людина зі своїм дорослішанням поступово проходить п’ять фаз сексуального розвитку. Вони відрізняються пануванням певних ерогенних зон, за якими і отримали свої назви.

Психосексуальний розвиток особистості

На формування сексуальності впливає складний комплекс фізіологічних, соціально-психологічних і культурних факторів. Саме від них залежить, наскільки гармонійно, повно, відповідно до віку буде сформована сексуальність. У сучасній сексології вирізняють три етапи формування сексуальності після народження і до формування зрілої сексуальності. Наведені нижче вікові межі є до певної міри відносними й відображають лише тенденції в цілому.

Психосексуальний розвиток особистості

Отже, формування психосексуального світогляду — це складний та багатоетапний процес, який включає біологічні, соціальні, психологічні, культурні, моральні чинники. Важливо пам’ятати, що кожен етап має важливе значення в житті людини, тому слід уважно ставитися до вікових інтересів, потягів дитини, вчасно надавати відповідну інформацію та правильно реагувати на ту чи іншу поведінку.

Формування правильного сексуального світогляду – це запорука безпечної поведінки підлітків та молоді,  а отже це інструмент захисту молодого покоління від різних захворювань та небажаних наслідків міжстатевої взаємодії.

Бережіть свій психічний стан та будьте здорові!

Тематичні публікації