Що таке селфхарм?
Селфхарм або іншими словами самопошкодження – навмісне пошкодження свого тіла через внутрішні чинники без суїцидальних намірів. Самоушкодження зустрічається як симптом багатьох псіхічніх розладів. Найбільш часта форма самопошкодження – порізи і роздряпування шкіри за допомогою гострих предметів
Селфхарм це лише порізи и роздряпування шкіри?
Способів самоушкодження багато. Деякі люди вдаються до різних варіантів, а деякі використовують один і той же спосіб постійно. Основа будь-якого самоушкодження – НАВМИСНЕ заподіяння собі шкоди з певною метою (саморегуляція, відволікання, покарання і так далі). Крім порізів різних частин тіла, зустрічаються і такі способи самоушкодження, як:
- переїдання і недоїдання,
- кусання себе,
- опіки,
- втиканіе в себе предметів,
- удари в стіну,
- навмисне передозування,
- надмірні фізичні навантаження з метою заподіяння собі шкоди,
- видирання волосся,
- участь в бійках, в яких неодмінно будуть нанесені травми.
- стрибки з висоти
- укуси тварин, від яких людина не намагається ухилитися.
Деякі дослідники виділяють так званий емоційний селфхарм: він може полягати в тому, щоб спеціально спровокувати іншого до агресії щодо себе. Інший спосіб – навмисно вступати в стосунки, в яких не хочеш перебувати, бути з тими, з ким не хочеш бути, займатися сексом, коли не хочеться, не давати собі проводити час з тими, кого любиш, караючи себе
Селфхарм – це проблема підлітків?
Вікових рамок у селфхарма практично немає.
При цьому статистичні дані показують, що самоповреждающему поведінку дійсно найбільш часто зустрічається у людей підліткового і юнацького віку 14 – 24 роки, що можна пов’язати з більш високою емоційною вразливістю, з одного боку, і дефіцитом навичок безпечної саморегуляції – з іншого. Наймолодші випадки самопошкодження зафіксовані у дітей віком від 5 до 7 років.
Майже 38% підлітків хоча б один раз намагалися поранити себе
Навіщо люди це роблять?
це крик про допомогу.
Людина може наносити собі ушкодження з іншою метою: щоб впоратися з важкими для нього або неї переживаннями, травматичними ситуаціями, наприклад, насильства або буллінг, невдачами в певної значущої області, а також з неможливістю контролювати своє життя.
Зіткнувся з ним людина, безсумнівно, потребує співчуття, а також в медикаментозної та психотерапевтичної підтримки.
Профілактика селфхарму
Селфхарм – показник нерозв’язних емоційних проблем. Їх профілактика – це перш за все турбота про психологічне здоров’я дитини з самого раннього віку. Будь-яке насильство в сім’ї знижує адаптивні можливості психіки дитини, викликає у нього стан хронічного неконтрольованого стресу.
Дорослим також потрібно працювати над собою, тому що їх невирішені психологічні проблеми і негативні життєві сценарії позначаються на дітях.
Батькам не варто сварити своїх дітей, загрожувати , а обговорити проблему з дитиною, спробувати розібратися в її причинах, забезпечити емоційну підтримку і тепло, щоб він не відчував себе винуватим.
Депресія, плаксивість, ізольованість, низька самооцінка і різка втрата ваги також можуть бути сигналами того, що людина переживає важкий період і може вдаватися до селфхарму.
Як впоратися з селфхарм?
Кроки до звільнення від селфхарма
- Перше, що вам варто зробити, якщо ви дізналися в описаних вчинках себе, – постаратися не звинувачувати себе і усвідомити, що вам потрібна допомога
- Зверніться за допомогою до психолога та сімейного лікаря, щоб він вас направив до вузького спеціаліста
- Дуже добре, якщо у вас є близька людина або кілька таких людей, які поспівчувають і з ким можна поговорити про проблеми.
- Використовуйте альтернативні методи вираження емоцій: малювання, введення щоденника, написання віршів
- Використовуйте метод заміщення в ситуації коли ви просто зараз хочете нанести собі шкоду, наприклад: ріжте не себе , а папір, ріжте овочі чи фрукти, рвіть не потрібну тканину або одяг
Отже селфхарм – це коли душевні рани перетворюються в рани на тілі.
Бережіть психічний стан та будьте здорові!