Психічне здоров’я

СЕЛФХАРМ

Logo

Що таке селфхарм?

Селфхарм або іншими словами самопошкодження – навмісне пошкодження свого тіла через внутрішні чинники без суїцидальних намірів. Самоушкодження зустрічається як симптом багатьох псіхічніх розладів. Найбільш часта форма самопошкодження – порізи і роздряпування шкіри за допомогою гострих предметів

 

Селфхарм це лише порізи и роздряпування шкіри?

Способів самоушкодження багато. Деякі люди вдаються до різних варіантів, а деякі використовують один і той же спосіб постійно. Основа будь-якого самоушкодження – НАВМИСНЕ заподіяння собі шкоди з певною метою (саморегуляція, відволікання, покарання і так далі). Крім порізів різних частин тіла, зустрічаються і такі способи самоушкодження, як:

 • переїдання і недоїдання,
 • кусання себе,
 • опіки,
 • втиканіе в себе предметів,
 • удари в стіну,
 • навмисне передозування,
 • надмірні фізичні навантаження з метою заподіяння собі шкоди,
 • видирання волосся,
 • участь в бійках, в яких неодмінно будуть нанесені травми.
 • стрибки з висоти
 • укуси тварин, від яких людина не намагається ухилитися.

Деякі дослідники виділяють так званий емоційний селфхарм: він може полягати в тому, щоб спеціально спровокувати іншого до агресії щодо себе. Інший спосіб – навмисно вступати в стосунки, в яких не хочеш перебувати, бути з тими, з ким не хочеш бути, займатися сексом, коли не хочеться, не давати собі проводити час з тими, кого любиш, караючи себе

 

Селфхарм – це проблема підлітків?

Вікових рамок у селфхарма практично немає.

При цьому статистичні дані показують, що самоповреждающему поведінку дійсно найбільш часто зустрічається у людей підліткового і юнацького віку 14 – 24 роки, що можна пов’язати з більш високою емоційною вразливістю, з одного боку, і дефіцитом навичок безпечної саморегуляції – з іншого. Наймолодші випадки самопошкодження зафіксовані у дітей віком від 5 до 7 років.

Майже 38% підлітків хоча б один раз намагалися поранити себе

 

Навіщо люди це роблять?

це крик про допомогу.

Людина може наносити собі ушкодження з іншою метою: щоб впоратися з важкими для нього або неї переживаннями, травматичними ситуаціями, наприклад, насильства або буллінг, невдачами в певної значущої області, а також з неможливістю контролювати своє життя.

Зіткнувся з ним людина, безсумнівно, потребує співчуття, а також в медикаментозної та психотерапевтичної підтримки.

 

Профілактика селфхарму

Селфхарм – показник нерозв’язних емоційних проблем. Їх профілактика – це перш за все турбота про психологічне здоров’я дитини з самого раннього віку. Будь-яке насильство в сім’ї знижує адаптивні можливості психіки дитини, викликає у нього стан хронічного неконтрольованого стресу.

Дорослим також потрібно працювати над собою, тому що їх невирішені психологічні проблеми і негативні життєві сценарії позначаються на дітях.

Батькам не варто сварити своїх дітей, загрожувати , а обговорити проблему з дитиною, спробувати розібратися в її причинах, забезпечити емоційну підтримку і тепло, щоб він не відчував себе винуватим.

Депресія, плаксивість, ізольованість, низька самооцінка і різка втрата ваги також можуть бути сигналами того, що людина переживає важкий період і може вдаватися до селфхарму.

 

Як впоратися з селфхарм?

Кроки до звільнення від селфхарма

СЕЛФХАРМ

 1. Перше, що вам варто зробити, якщо ви дізналися в описаних вчинках себе, – постаратися не звинувачувати себе і усвідомити, що вам потрібна допомога
 2. Зверніться за допомогою до психолога та сімейного лікаря, щоб він вас направив до вузького спеціаліста
 3. Дуже добре, якщо у вас є близька людина або кілька таких людей, які поспівчувають і з ким можна поговорити про проблеми.
 4. Використовуйте альтернативні методи вираження емоцій: малювання, введення щоденника, написання віршів
 5. Використовуйте метод заміщення в ситуації коли ви просто зараз хочете нанести собі шкоду, наприклад: ріжте не себе , а папір, ріжте овочі чи фрукти, рвіть не потрібну тканину або одяг

 

Отже селфхарм – це коли душевні рани перетворюються в рани на тілі.

 

Бережіть психічний стан та будьте здорові!

 

Тематичні публікації