Завдяки оновленій системі, перед медичними працівниками відкривається безліч можливих шляхів вдосконалення професійних компетенцій не тільки в Україні, але і в інших країнах: участь у семінарах, науково-практичних конференціях, симпозіумах, з’їздах, виставках, симуляційних тренінгах, майстер-класах, курсах з опануванням практичних навичок, стажування в клініках інших країн, дистанційне навчання. Лікар може самостійно обирати формат навчання (дистанційно або стаціонарно), освітній заклад (державний, приватний), зручний час та, найголовніше, тематику курсів відповідно до індивідуальних потреб. Кожна окрема форма освітніх курсів передбачає нарахування певної кількості балів, що враховується під час атестації. Головне, щоб загальна кількість балів за рік складала мінімум 50.
Для внесення ясності та розуміння того, скільки балів може отримати лікар після проходження певного виду навчання, пропонуємо ознайомитися з наступними пунктами:
- Якщо підвищення кваліфікації відбувалося на циклах тематичного удосконалення на факультетах післядипломної освіти, за 1 тиждень навчання можна отримати 25 балів, а за 2 – 50. Курси стажування в закладах/на факультетах, в свою чергу, оцінюються у 50 балів. Необхідно посвідчення або свідоцтво для підтвердження.
- Стосовно участі в науково-практичних конференціях, конгресах та симпозіумах, тут діє наступний розподіл балів: за участь в одноденному тренінгу нараховується 5* балів, у дводенному – 10* відповідно, стендова доповідь – 20 балів, а усна – 30. Участь у заходах за кордоном оцінюється вище.
- Навчання онлайн, за допомогою електронних ресурсів, дасть можливість лікарю отримувати по 1 балу за кожні 2 години україномовних курсів чи відповідно до кількості балів у сертифікаті за англомовні курси.
- У разі участі у практичних або симуляційних тренінгах, симпозіумах, конгресах, які проходять на території України, за кожен одноденний захід нараховується 15* балів, захід тривалістю два та більше днів оцінюється в 25* балів.
- Будь-які публікації в українських виданнях з імпакт-фактором оцінюються у 20 балів, а іноземні видання англійською мовою дозволяють отримати 30* балів.
*Важливо наголосити, що кількість балів за заходи, які відбуваються в країнах з високим рівнем доходу (за рейтингом Світового Банку) або акредитовані за кордоном чи в Україні EACCME / ACCME / RCPSC чи сертифіковані ERC/ILCOR/AHA під час підрахунку загальної кількості балів множиться на 2.
Які зміни чекають на проведення атестації?
На разі процедуру атестації максимально спрощено, а бюрократичні та формальні моменти значно зменшено, наприклад лікарю більше не доведеться надавати звіт за професійну діяльність за попередні 3 роки, ніякої співбесіди з комісією, а також багатосторінкових документів не буде. Кожного року лікар записуватиме в бланк освітнього портфоліо певний вид навчання, який він пройшов та засвідчуватиме його у керівника лікувального закладу.
Вже з 2021 року планується впровадження щорічного моніторингу особистих портфоліо для перевірки та нарахування балів. Підтвердження категорії відбуватиметься кожні п`ять років, а атестація на присвоєння кваліфікаційної категорії проходитиме частіше. Наголошуємо, що для здійснення атестації, лікар має надати певний перелік документів за 2 місяці до початку роботи.
Читайте більш детально за посиланням: https://moz.gov.ua/article/for-medical-staff/bpr-skilki-baliv-i-za-scho-narahovujutsja-likarjam?fbclid=IwAR0o_t0ZPBwzDWPrBb_gTVxeJS9aQVdcPy6OeoarR7-KUC-4ZMlsELOJpVw
Основні нормативні документи за напрямком безперевного професійного розвитку:
критерії нарахування балів безперервного професійного розвитку
Наказ МОЗ України від 22.02.2019 № 446 “Деякі питання безперервного професійного розвитку лікарів”