Продовжуємо обговорювати пакети медичних гарантій. До вашої уваги пам`ятка для пацієнтів.

Logo
Головна / Про реформу / Продовжуємо обговорювати пакети медичних гарантій. До вашої уваги пам`ятка для пацієнтів.

Як відомо, з квітня 2020 року реформа зайде на вторинну та третинну ланки, тобто в міські, районні, обласні заклади, які надають спеціалізовану та високоспеціалізовану допомогу. 

Універсальне медичне покриття, а саме отримання кожним українцем якісної допомоги без суттєвих фінансових витрат, представлено програмою медичних гарантій (ПМГ), через яку НСЗУ здійснює розподіл коштів з Державного бюджету. У 2020 році Державним бюджетом було виділено 72 млрд грн. для того, щоб українці отримали безкоштовну допомогу за наступними напрямками:

 • Екстрена та первинна допомога;
 • Амбулаторно-поліклінічна та стаціонарна;
 • Паліативна допомога;
 • Медична реабілітація;
 • Пологи;
 • Реімбурсація лікарських засобів.

І якщо, для керівників лікувальних закладів є достатньо керівництв, настанов та алгоритмів дій задля входження в реформу, пацієнти не завжди орієнтуються та встигають за останніми нововведеннями. Для того, щоб непорозумінь та питань стало менше, спробуємо розібратися та доступно пояснити, що ж очікує на українців на новому етапі трансформації системи.

 1. Сімейний лікар як супровідник у систему надання медичних послуг.

Згідно із Наказом МОЗ №504 є чіткий перелік медичних послуг на первинній ланці, які пацієнт зможе отримати безкоштовно. У разі необхідності консультації з вузьким спеціалістом на вторинній ланці, сімейний лікар повинен виписати електронне направлення, за яким пацієнт також зможе отримати необхідну допомогу. 

 1. Реалізація права пацієнта на вільний вибір лікаря, методів лікування та лікувальний заклад.

Пацієнт самостійно обирає як спеціаліста, так й лікувальний заклад, де він отримає допомогу. Під час вибору сімейного лікаря діяли правила, що зняли обмеження, пов’язані з місцем реєстрації та проживання. Такий підхід залишається актуальним й на вторинному рівні – жодної прив`язки до районної лікарні або прописки. 

 1. Без направлення сімейного лікаря безкоштовних лабораторних, консультативних та діагностичних послуг для пацієнта не буде.

В рамках реформи, гроші за надані послуги НСЗУ буде перераховувати певному лікувальному закладу, за умовами контрактування. Саме тому, якщо пацієнт самостійно, за власним бажанням, звернеться до вузького спеціаліста, оплата здійснюватиметься з кишені пацієнта. Виключення становлять послуги, які належать до невідкладних станів, а також пологи, ургентна стоматологічна допомога дорослим та дітям, консультація психіатра та нарколога. 

 1. Пацієнт має право отримувати допомогу в закладі, якій відповідає сучасним стандартам та вимогам НСЗУ.

Кваліфікований персонал, необхідне обладнання, лікарські засоби – це все повинні мати лікувальні заклади в своєму арсеналі задля того, аби співпрацювати з НСЗУ та надавати якісні послуги. З повним переліком вимог до ЗОЗ можна ознайомитися на сайті НСЗУ.

 1. Які саме процедури будуть безкоштовними?

Перш за все – це всі види медичної допомоги при інфаркті міокарду або інсульті, а саме КТ, МРТ, ангіографія, тромболітична терапія, стентування. Також одними із пріоритетних напрямків залишаються пологи та неонатальна допомога. В даний пакет послуг входять безкоштовні лабораторні та інструментальні обстеження, знеболення, безпосередньо пологи, екстрений чи плановий кесарів розтин, інтенсивна терапія (якщо виникли ускладнення), стабілізація новонароджених, вакцинація та консультування щодо основних питань грудного вигодовування. Важливо зазначити, що жінка сама обирає заклад, в якому народжуватиме.

Детальніше за посиланням: https://dt.ua/HEALTH/medichna-reforma-2020-scho-potribno-znati-339400_.html