Що таке та для чого створювалися пакети медичних послуг? Що важливо знати для успішного контрактування з НСЗУ?

Logo
Головна / Про реформу / Що таке та для чого створювалися пакети медичних послуг? Що важливо знати для успішного контрактування з НСЗУ?

Пакети медичних послуг – це певна група послуг в межах окремого виду медичної допомоги, яку було сформовано для спрощення процесу контрактування. Наприклад, у випадку первинної або екстреної медичної допомоги, категорії медичних послуг доволі комплексні та структуровані, у порівнянні із спеціалізованою, яка може включати безліч різних окремих послуг. Виникають деякі труднощі під час укладання договору із закладом та визначенням державних гарантій за таким широким арсеналом категорій. Отже, замість тисячі найменувань послуг – комплекс або сформований пакет. 

Важливо, щоб кожен пакет медичних послуг відповідав на три ключові запитання:

  1. В чому специфіка та що гарантує даний пакет пацієнту?
  2. Чи відповідають послуги зарекомендованим єдиним вимогам?
  3. Який підхід та тип тарифу використовуються під час оплати послуги?

Вже з 2020 року НСЗУ буде закуповувати медичні послуги у лікувальних закладах усіх рівнів надання допомоги, які відповідатимуть уніфікованим вимогам. Всього у цьому році пакетів буде 27.

Заклад сам вирішує за якими пакетами подавати заяви до НСЗУ.

На сайті НСЗУ вже опубліковані умови закупівлі та специфікація за 27 напрямками, що відповідають 27 пакетам. Усі вимоги було сформовано так, аби будь-який лікувальний заклад, незалежно від рівня надання медичної послуги, зможе укласти договір з Національною службою здоров`я України, якщо відповідатиме вимогам надання послуг. 

Кожен заклад самостійно обирає, за якими пакетами він подає заяву до НСЗУ для укладення договору, але важливо, щоб вибір був економічно аргументованим, а забезпечення населення даними медичними послугами було повноцінним та відповідало б специфікації. 

Слід зазначити, що перед тим, як приймати рішення та подавати заяву, заклад повинен реально оцінити свої можливості, сильні сторони, адже обсяг послуг, відповідність умовам та специфікації НСЗУ буде відстежувати шляхом моніторингу як через електронні системи, так й іншими методами.

В деяких випадках, що зазначено в умовах та специфікаціях, передбачено залучення інших спеціалістів або організацій для надання послуг пацієнту

Це означає, якщо заклад залучає інші організації для надання послуг, то за послуги в межах договору підряду сплачує заклад, який має контракт з НСЗУ, а не пацієнт. Якщо ж заклад залучає підрядника, така юридична особа має бути зареєстрована в ЕСОЗ. Коли заклади орендують обладнання, яке фізично знаходиться на їхній території, відповідні послуги не надаються за договором підряду, а надаються закладом самостійно. Тобто право власності і оренда – по суті, одне і те саме в межах процесу контраткування.

Що стосується об`єднаних закладів..

Згідно із статтею 104 Цивільного кодексу України, якщо лікувальний заклад було об’єднано з іншим закладом, то всі права, обов’язки та майно переходить до правонаступників. При подачі заяви із статистичними даними, необхідно вказати суму показників звіту за формою №20 відповідних закладів, що були об’єднані / реорганізовані.