Туберкульоз – це інфекційне захворювання з хронічним перебігом, викликане паличкою Коха. Найчастіше патологічний процес локалізується в легенях (легеневий туберкульоз), але може уражати й інші органи (позалегеневий туберкульоз): мозкові оболонки, нирки, кістки, печінку, шкіру тощо. Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом, коли хвора на активний легеневий або гортанний туберкульоз людина кашляє або чхає.
Близько 99% дорослих людей (за винятком ізольованих племен) живуть з живими паличками Коха в організмі, оскільки контакт з ними неминучий в умовах високої щільності населення. Тому в легенях усіх людей є дрібні туберкульозні ураження. А от чи призведе зараження до хвороби, залежить від нашого імунітету. Якщо імунна система не спрацює як слід, то може розвинутись прихована інфекція або туберкульоз. Інколи від зараження до прояву хвороби минає рік.
Чому в 5-10% випадків імунна система не спрацьовує? На це є кілька причин: по-перше, мікобактерії вміють уникати знищення і впливати на імунну відповідь, по-друге, розвитку туберкульозу сприяють ВІЛ-інфекція, брак вітамінів А і D тощо.
Спочатку хвороба протікає приховано, і людина часто не звертає уваги на тривале погане самопочуття або намагається лікувати «застуду» та «кашель» самостійно. Тому лікування, яке розпочинається невчасно, вимагає більших затрат часу та зусиль.
Ранній початок лікування туберкульозу – це запорука успішного одужання. Тому вкрай важливо знати основні симптоми захворювання, щоб вчасно звернутися до лікаря.
Основні симптоми туберкульозу:
- кашель понад 2 тижні;
- підвищена температура тіла понад 7 днів;
- ускладнене дихання;
- біль у грудях;
- поганий апетит, постійна слабкість;
- безпричинна втрата ваги;
- підвищена пітливість, особливо вночі;
- кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлю)
Якщо у вас або ваших близьких з’явилися подібні симптоми, якомога швидше зверніться до лікаря для подальшого обстеження.
Після огляду та оцінки факторів ризику сімейний лікар призначить найбільш дієвий саме для вас спосіб діагностики туберкульозу і, за необхідності, направить для консультації до фтизіатра.