Тютюнопаління

Замісна терапія

Logo
Головна / Тютюнопаління / Замісна терапія

Замісна терапія нікотином (НЗТ) є найбільш часто використовуваним методом, щоб кинути палити. НЗТ зменшує відчуття абстиненції, даючи вам невелику контрольовану кількість нікотину – але жодної з інших небезпечних хімічних речовин, що містяться в сигаретах. Ця невелика кількість нікотину допомагає задовольнити вашу тягу до нікотину та зменшує бажання курити.

Лікарі та інші медичні експерти вважають, що НЗТ – це один з найкорисніших інструментів, які курці можуть використовувати для відмови. Деякі курці мають легкі та помірні побічні ефекти. Однак дослідження показують, що НЗТ є безпечною та ефективною. НЗТ може бути важливою складовою майже кожної  стратегії кинути палити.

НЗТ існує у різних формах, які використовуються по-різному. Ви можете вибрати, які форми вам найбільше подобаються. Деякі продукти НЗТ працюють краще, ніж інші, для деяких людей. Кожний сам повинен вибрати для себе свій варіант НЗТ.

Деякі методи кинути палити виявилися ефективнішими за інші. Деякі методи кинути палити безкоштовні, тоді як інші мають невелику або навіть велику вартість. Деякі методи кинути палити мають побічні ефекти. Завжди уважно читайте та дотримуйтесь інструкцій на упаковці.

Назва препарату/склад діючої речовини Рекомендації для використання Побічні ефекти та застереження
Нікотинова жувальна гумка (без рецепта): забезпечує всмоктування нікотину через ротову порожнину (по 2 та 4 мг нікотину у 1 подушечці чи пластинці) Дозування:

  • Призначається на основі кількості сигарет викурених за день (свд)
    • > 20 свд: 4 мг
    • ≤ 20 свд: 2мг
  • Призначається на основі того, коли викурюється перша сигарета після пробудження:
    • ≤ 30 хв: 4 мг
    • > 30 хв: 2мг

Початкова доза:
1-2 подушечки чи пластинки кожні 1-2 год, коли виникає сильне бажання закурити (10-12 подушечок чи пластин на день), можна й менше, але не більше 24 на день.
Тривалість курсу: до 12 тижнів
Як використовувати: гумку потрібно трохи пожувати, допоки не відчуєте гострий присмак, після чого покласти між щокою та яснами на 30 хв.

Гикавка, болі у щелепі, розлади шлунку, запалення ротової порожнини
Нікотиновий пластир (без рецепта): забезпечує доставку нікотину в організм через шкіру (тривалість дії 24 год, дози – 7 мг, 14 мг та 21 мг нікотину; тривалість дії 16 год, дози 5 мг, 10 мг та 15 мг нікотину) Дозування
(пластир на 24 год):

  • ≥ 40 свд: 42 мг/день
  • 21-39 всд: 28-35 мг/день
  • 10-20 всд: 14-21 мг/день
  • < 10 всд: 14 мг/ день

Окрім того, при виборі дози враховується складність синдрому відміни, сила бажання викурити сигарету та комфорт людини. Через 4 тижні після відмови, рекомендовано зменшувати дозу щодватижні на 7-14 мг.
Тривалість курсу: 8 – 12 тижнів.
Як використовувати: пластир наклеюють на чисту шкіру (без волосся) у верхній частині тіла (наприклад, на руку, спину). Намагайтеся кожен новий пластир наклеювати на іншу ділянку шкіри, щоб уникнути її пошкодження.

Подразнення шкіри, алергія (пластирі не рекомендовано використовувати, якщо у вас є алергічні реакції), порушення сну
Нікотинові льодяники (без рецепта): забезпечують всмоктування нікотину через ротову порожнину (по 2 та 4 мг нікотину у 1 льодянику) Дозування:

  • Призначається на основі кількості сигарет викурених за день (свд)
    • > 20 свд: 4 мг
    • ≤ 20 свд: 2мг
  • Призначається з урахуванням того, коли викурюється перша сигарета після пробудження:
    • ≤ 30 хв: 4 мг
    • > 30 хв: 2мг

Початкова доза: 1-2 льодяники кожні 1-2 год, коли виникає сильне бажання закурити (10-12 льодяників на день), але можна й менше. Максимально допустима кількість на день – 15 льодяників.
Тривалість курсу: до 12 тижнів. Після 6 тижнів кількість спожитих на день льодяників потрібно поступово зменшувати. Прийом потрібно припинити, коли щоденне споживання зменшиться до 1-2 льодяників.
Як використовувати: льодяник кладуть у рот та періодично переміщують його з одного боку ротової порожнини до іншого допоки він не розчиниться. Льодяник не можна жувати або ковтати цілим. Також не можна їсти та пити, коли льодяник знаходиться у роті, до та після 15 хв після прийому. Такі рідини, як кава, сік або безалкогольні напої можуть знижувати ефективність препарату.

Головний біль, запаморочення, сильний кашель, порушення сну, підвищення апетиту, стан стурбованості, депресії

Безнікотинові препарати

Ці препарати не містять нікотину та не визивають і людини відчуттів, аналогічних з палінням. Їхня дія ґрунтується на тому, що вони, завдяки впливу на певні відділи головного мозку, подавляють рівень задоволення від сигарет та знижують і полегшують синдром відміни.

Назва препарату / склад діючої речовини Рекомендації для використання Побічні ефекти та застереження
Чемпікс / варениклін
(за рецептом): частково блокує нікотинові рецептори та знижує ефект задоволення (доступні дози — 0,5 мг та 1 мг)
Дозування:

  • 0,5 мг 1 раз на день протягом 3 днів,
  • 0,5 мг двічі на день протягом наступних 4 днів,
  • 1 мг двічі на день — у день відмови від куріння
  • 1 мг двічі на день протягом наступних 11 тижнів.

Як приймати: приймати одночасно з їжею, розпочати прийом за тиждень до дня відмови від куріння. Припинити вживати препарат можна разово – немає потреби поступово переходити на менші дози.

Нудота, порушення сну, закрепи, здуття, блювота
Застереження: припиніть прийом препарату та зверніться до вашого лікаря у випадку, якщо ви відчуваєте надмірне збудження, депресивні стани та/ або зміни у поведінці, які є нетиповими для вас, або якщо у вас виникають думки про самогубство.
Табекс/ цитизин (без рецепта): частково блокує нікотинові рецептори та знижує ефект задоволення. Доступні дози – 1,5 мг Дозування:

  • з 1-го по 3-й день – по 1 таблетці кожні 2 години (6 таблеток на добу)
  • з 4-го по 12-й день – по 1 таблетці кожні 2,5 години (5 таблеток на добу)
  • з 13-го по 16-й день – по 1 таблетці кожні 3 години (4 таблетки на добу)
  • з 17-го по 20-й день – по 1 таблетці кожні 5 годин (3 таблетки на добу)
  • з 21-го по 25-й день – по 1-2 таблетки на добу.

Як приймати: таблетки приймати цілими, запиваючи достатньою кількістю рідини.
Припинити вживати препарат можна разово – немає потреби поступово переходити на менші дози.

Порушення, сухість у роті, знервованість, підвищена дратівливість, головний біль, запаморочення, нудота, запор, діарея.
Застереження: припиніть прийом препарату та зверніться до вашого лікаря у випадку, якщо ви відчуваєте надмірне збудження, депресивні стани та/ або зміни у поведінці, які є нетиповими для вас, або якщо у вас виникають думки про самогубство.

Інформація щодо замісної терапії використана з сайту stopsmoking.org.ua за дозволом Отто Стойка