ШВИДКІ ФАКТИ
- Люди, які живуть з ВІЛ та отримують ефективне антиретровірусне лікування (АРТ), не мають більшого ризику заразитися коронавирусом.
- Розуміння ризику розвитку важкого захворювання COVID-19 у людей, які живуть з ВІЛ, змінюється. Сучасні дані свідчать про те, що ВІЛ є меншим фактором ризику розвитку тяжкого перебігу COVID-19, ніж інші хронічні захворювання
- Люди, які живуть з ВІЛ, і не перебувають на терапії АРТ та мають високе вірусне навантаження можуть мати більший ризик ускладнень. Потрібно якомога швидше звернутися до медичного працівника, щоб почати терапію АРТ
- Як і серед населення в цілому, люди похилого віку, які живуть з ВІЛ, та люди з іншими хронічними захворюваннями повинні вживати усіх можливіх заходів для запобігання інфікуванню.
- Якщо ви приймаєте терапію, постарайтеся мати запас АРТ принаймні 30 днів у вашому домі.
- З плином часу науковці дізнаються все більше про те, як вірус поводиться. Тому відбувається постійне оновлення протоколів профілактики і лікування. Не забувайте підтримувати зв’язок зі своїм лікарем для отримання найбільш актуальної інформації.
Чи має COVID-19 гірший перебіг у людей, що живуть з ВІЛ?
На даний час немає доказів того, що люди, які живуть з ВІЛ, мають більш високий ризик зараження коронавірусом.
Наше розуміння ризику розвитку важкого захворювання COVID-19 у людей, які живуть з ВІЛ, змінюється. Сучасні дані свідчать про те, що ВІЛ є меншим фактором ризику серйозного перебігу COVID-19, ніж інші захворювання, такі як високий кров’яний тиск, хвороби серця, хвороби легенів, онкозахворювання, діабет.
Тому найкращий спосіб зберегти здоров’я під час пандемії – примати регулярно антиретровірусну терапію АРТ.
Хто має більший ризик ускладнень серед людей, що живуть із ВІЛ?
Люди, які живуть з ВІЛ та не приймають АРТ можуть мати порушення імунної системи. Тому потрібно бути особливо уважними щодо запобігання коронавірусної інфекції. Підвищеними факторами ризику важкого перебігу є:
- низька кількість клітин CD4 (<200),
- високе вірусне навантаження,
- перенесена нещодавно опортуністична інфекція (наприклад туберкульоз)
Це пов’язано з тим, що імунна система може бути не готова боротися з вірусом. Також відомо, що люди, які живуть з ВІЛ та не контролюють вірусне навантаження, є вразливішими до респіраторних інфекцій. Тому дуже важливо приймати антиретровірусне лікування за призначенням завжди, особливо під час пандемії.
Я живу з ВІЛ, як я можу попередити COVID-19?
Поради для людей, які живуть з ВІЛ, здебільшого не мають особливостей:
- Часто мийте руки водою з милом принаймні 40 секунд.
- Використовуйте дезінфікуючий засіб для рук на спиртовій основі для ситуацій, коли у вас немає доступу до мила та води.
- Уникайте дотиків до обличчя, оскільки це один із способів потрапляння вірусу у ваш організм.
- Уникайте натовпів та осіб, що мають ознаки респіратного захворювання.
- При чханні або кашлі закривайте ніс і рот чистою серветкою. Після цього викиньте її та помийте руки. Якщо у вас немає серветки, використовуйте внутрішню частину ліктя, щоб закрити рот і ніс.
Нині в багатьох країнах людей просять залишатися вдома, щоб зупинити розповсюдження коронавірусу в суспільстві. Слід обмежити фізичні контакти, в ідеалі – лише з найближчим оточенням.
Я живу з ВІЛ, що робити, якщо почуваюсь погано?
Якщо ви погано почуваєтесь – спостерігається сухий кашель, почалася лихоманка, виражена втома та слабкість, зник або змінився нюх та смак необхідно:
- залишитися вдома та уникайте тісних контактів з іншими;
- контролювати температуру, насичення крові киснем;
- пити багато рідини, не займайтись самолікуванням;
- зателефонувати своєму лікарю. Він розповість про ваші подальші кроки.
Більшість випадків COVID-19 є легкими і проходять через сім днів з моменту появи симптомів.
Поради щодо COVID-19 для людей, які живуть з ВІЛ
Усі люди, які живуть з ВІЛ, повинні вжити необхідних запобіжних заходів, щоб захиститися від коронавірусу та забезпечити належний прийом антиретровірусного лікування. Тим часом:
- Спробуйте запастися антиретровірусною терапією, щоб її вистачило принаймні на 30 днів.
- Переконайтесь, що ви маєте усі необхідні щеплення (наприклад, вакцини проти грипу та пневмококів).
- Переконайтеся, що ви знаєте, як зв’язатися зі своїм медичним закладом, і що у вас є план, на випадок якщо почнеться захворювання та буде потрібно залишатися вдома.
- Переконайтеся, що ви добре харчуєтесь, фізично активні (навіть вдома) та стежите за своїм психічним здоров’ям.
Нині однією з головних умов припинення пандемії є обмеження соціальних контактів. Проте для деяких людей це може бути особливо важко. Підтримка зв’язку з людьми віддалено, наприклад в Інтернеті, по телефону або у відеочаті, може допомогти вам залишатися соціально зв’язаними та психічно здоровими.